FIRI 2010: Huippututkimuksen, verkottumisen ja tutkimuksen arvioinnin tukeminen aineistohankinnalla

Syksyllä 2010 FinELib konsortio valmisteli laajan hankehakemuksen yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa Suomen Akatemian FIRI 2010 -hakua varten. Hanke koostui kahdesta osasta:

1) Tieteenalojen keskeiset julkaisut

2) Tutkimuksen arviointia palvelevat aineistot.

Hankkeen päämäärät

”Hanke tukee tutkijoiden monitieteistä kanssakäymistä ja takaa pääsyn tutkimusalojen keskeisiin elektronisiin aineistoihin. Hankkeessa kehitetään tieteellisten julkaisujen hankinnan ja tarjonnan uusi toimintamalli. Luotavalla toimintamallilla varmistetaan, että suomalaisen tutkimuksen käytössä on mahdollisimman laajasti kunkin tieteenalan keskeisimmät ja arvostetuimmat julkaisut e-aineistoina sekä tutkimuksen arviointia ja verkottumista tukevat tietoaineistot. Hankkeella parannetaan suomalaisen tutkimuksen kansainvälistä kilpailukykyä. Tutkimusprosesseja tehostetaan lisäämällä tutkimushankkeiden suunnitteluun ja valmisteluun liittyvää bibliometristä osaamista yliopistoissa ja tutkimuslaitoksissa"
FinElibin hankesuunnitelma, s.2

FIRI 2010 -hankkeen tulos

Koska FinELib toimii osana Kansalliskirjastoa, hakemuksen käsitteli Kansalliskirjasto, Helsingin yliopiston keskustakampuksen tutkimusinfrastruktuurityöryhmä sekä Helsingin yliopiston tutkimusinfrastruktuuritoimikunta. Helsingin yliopisto ei priorisoinut FinELibin hanketta eikä hakemus siis edennyt Suomen Akatemiaan asti.

Tämän sivun URL : http://www.kansalliskirjasto.fi/kirjastoala/finelib/finelib_konsortio/hankkeet/firi_2010.html